eur:
389.02
usd:
361.9
bux:
68900.51
2024. május 9. csütörtök Gergely
Lantos Csaba energiaügyi miniszter előadást tart az MVM-csoport energetikai konferenciáján a Groupama Arénában 2023. február 16-án.
Nyitókép: MTI/Mónus Márton

Lantos Csaba: nem igaz, hogy Magyarország drágán veszi az orosz gázt

A kormány energiakoncepciója két alappillérre épül: a nukleáris- és a megújuló energiára, de az orosz gázt sem lehet kihagyni a képletből - közölte a miniszter.

Mint arról korábban az Infostart is beszámolt, Lantos Csaba energiaügyi miniszter interjút adott a Mandinernek, amelyben részletezte, hogy az energiaügyi tárca egyrészt folytatja a Napenergia Plusz pályázatot, másrészt a régebben napelem rendszert telepítők számára is indul még idén pályázat, akik már kicsúsztak a 10 évnyi szaldó elszámolásból. Ők támogatással telepíttethetnek akkumulátorokat, hogy gazdaságosan legyenek képesek tárolni a megtermelt energiát.

Az energiaügyi miniszter elmondása szerint

a kormány a zöldenergia előállításának növelésére összpontosít, mert az jelenti a magyar gazdaság jövőjét.

Az ország a kettes számú paksi atomerőmű beüzemelése után lehet képes az önellátásra, importáló és exportáló időszakokkal együtt.

Lantos Csaba szerint két alapeleme van az energiaipari koncepciónak: a nukleáris és a megújuló energia. Az előbbihez arra van szükség, hogy a Paks 2 beruházás befejeződjön, és a már meglévő blokkok üzemidejét is meghosszabbítsák 20 évvel.

Az energiaügyi miniszter elmondása szerint az orosz-ukrán háború nem fenyegeti az atomerőmű bővítését, hiszen itt egy, az Európai Unió által jóváhagyott nemzetközi projektről van szó, a munkálatokat jelenleg egy német-amerikai cég végzi. Leszögezte, hogy az új reaktoroknak a 2030-as évek első felében munkába kell állniuk.

Az orosz gáz kérdésével kapcsolatban Lantos Csaba kijelentette:

közkeletű tévedés az, hogy a magyar kormány drágán vásárolja az orosz gázt,

illetve a magyar határig ilyen áron senki mástól nem tudnánk földgázt vásárolni. Elindult ugyanakkor a diverzifikáció is, a horvátországi Krk sziget felől érkezik LNG-gáz, illetve Románia felől is, és a szükségletek 20 százalékát itthon termelik ki. Hozzátette azonban, hogy a régió infrastrukturális adottságai miatt és tengerpart hiányában jelen állás szerint lehetetlen kihagyni az orosz forrást ilyen áron.

Címlapról ajánljuk
Megérkezett a kínai elnök Budapestre
videó, képek

Megérkezett a kínai elnök Budapestre

Este kilenc óra előtt szállt le Hszi Csin-ping gépe a budapesti Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren. Orbán Viktor és Lévai Anikó fogadta az elnöki párt.
VIDEÓ
inforadio
ARÉNA
2024.05.09. csütörtök, 18:00
Resperger István ezredes
a Magyar Agrár-és Élettudományi Egyetem Szent-István Biztonságkutató Központ igazgatója
Felemás zárás a tőzsdéken

Felemás zárás a tőzsdéken

Szerda reggel kedvezőtlen hangulatban telt a kereskedés Ázsiában, ezt követően pedig ugyan reggel jó hangulatban indult a nap Európában, de a déli órákra megtorpant az emelkedés. A magyar tőzsde ma alulteljesítő volt, ami elsősorban az OTP eséséből adódott. A hazai nagypapírok közül nagyot ralizott azonban a Mol, a befektetők megkönnyebbültek a hírre, hogy a kormány szerint az üzemanyagkereskedők eleget tettek a kormány kérésének az elmúlt két hétben. Egyre rosszabra fordul a hangulat az amerikai tőzsdéken, nem kizárt, hogy megszakad ma az öt napja tartó emelkedő széria.

EZT OLVASTA MÁR?
×
×
×
×
×