szerző:
hvg.hu
Tetszett a cikk?

A Demokrata főszerkesztője szerint a Most vagy soha! minden vonatkozásában rossz lett.

„Ami nem történt, és ami így nem is történhetett volna, avagy miért nem szabad dilettánsoknak mozifilmet készíteni, vagy ha mégis, miért kell azt ártatlan embereknek megnézniük” – ezzel a felütéssel indítja Bencsik András, a Demokrata főszerkesztője a Rákay Philip nevével fémjelzett Most vagy soha! kritikáját, amelyet a Magyar Hang szemlézett.

Most vagy soha!: Rákay Philipék semmit nem értettek meg a forradalomból, hiába forgattak 6 milliárdos filmet róla

Minden idők legnagyobb hazai filmes költségvetése arra ment el, hogy a Most vagy soha! a jó ízlést hírből sem ismerő alkotói megmutassák: mi is tudunk kicsit sárga, kicsit savanyú, B kategóriás akciófilmet készíteni, akár Petőfi Sándorról is, az első magyar Jediről, akit az első magyar Terminátor üldöz megveszekedetten. Kritika.

„Rossz dolog egy hazafiasnak szánt műalkotásról rosszat írni, de még annál is rosszabb egy ilyen műalkotást végignézni. Márpedig a Most vagy soha! című film minden vonatkozásban rossz lett, amit a rengeteg ráköltött pénz sem tesz elviselhetőbbé” – jelentette ki.

Emellett az is gondot jelentett Bencsiknek, hogy a film hevében egy ponton azok kapta magát, hogy a gonosz Farkaschnak, a császári titkosszolgának drukkol a márciusi ifjak ellenében.

Utoljára Rákosiék feszültek rá ennyire Petőfi-filmre, és az eredmény is hasonló lett

A Most vagy soha! nagyon sok szempontból méltó párja az államszocialista korszak nagy költségvetésű kurzusfilmjének, a Föltámadott a tengernek, hiszen ugyanúgy kevéssé derül ki belőle például, hogy miként láthatták a korszak emberei az 1848-as átalakulást, ehelyett a film készítői a szereplőket inkább aktuálpolitikai üzenetek közvetítésére használták.

(via Magyar Hang, a Demokratában megjelent cikkek értékelése itt olvasható.)